Our Team

Administration

Adam Eilath

Adam Eilath

Head of School
Esther Gillette

Esther Gillette

Executive Administrator
Nicole Haire

Nicole Haire

Principal, Middle School Science Teacher, Middle School Support Services
Annie O'Donnell

Annie O'Donnell

Director of Admissions
Fred Weiner

Fred Weiner

Chief Financial Officer

Elementary School

Gabi Abrahamson

Gabi Abrahamson

4th Grade Teacher
Vici Blackman

Vici Blackman

3rd Grade Teacher
Courtney Brenner

Courtney Brenner

5th Grade Teacher
Debra Constantino

Debra Constantino

TK/Kindergarten Associate Teacher
Adeelee Fox

Adeelee Fox

TK/Kindergarten Teacher, Hebrew Teacher
Suzy Kosh

Suzy Kosh

TK/Kindergarten Teacher
Alix Kron

Alix Kron

2nd Grade Teacher
Aimee Rose-Marsh

Aimee Rose-Marsh

5th Grade Teacher
Rebekah Schechtman

Rebekah Schechtman

2nd Grade Teacher
Jennifer Taxay

Jennifer Taxay

4th Grade Math Teacher, 3rd Grade General Studies Teacher
Karen Wagshul

Karen Wagshul

1st Grade Teacher, Gesher Director
Katie Wolff

Katie Wolff

Kindergarten Associate Teacher

Middle School

Nicole Haire

Nicole Haire

Principal, Middle School Science Teacher, Middle School Support Services
Vanessa Mehenti

Vanessa Mehenti

Language Arts Teacher
Cynthia Pellegrini

Cynthia Pellegrini

Math and Science Teacher
Jessica Rosenberg

Jessica Rosenberg

Judaic and Social Studies Teacher
Dorothy Thornton

Dorothy Thornton

Math and Science Teacher
Calvin Yuen

Calvin Yuen

Math and Science Teacher

Judaic Studies and Hebrew

Ela Alexander

Ela Alexander

Hebrew and Judaic Studies Teacher
Edna Avraham

Edna Avraham

Hebrew Studies Coordinator
Addey Dominguez

Addey Dominguez

Judaic Studies Teacher
Rafi Esterson

Rafi Esterson

Judaic Studies Teacher
Netta Lachish

Netta Lachish

Hebrew Teacher
Elinor Leib-Nahum

Elinor Leib-Nahum

Hebrew Teacher
Chelsea Mandell

Chelsea Mandell

Middle School Jewish Studies and Tefillah Coordinator
Mor Sharon Katz

Mor Sharon Katz

Hebrew Teacher
Rani Solomon

Rani Solomon

Hebrew Teacher

Specialists

Abbe Braitman

Abbe Braitman

Science Coordinator
Corine Brouwer-Terlouw

Corine Brouwer-Terlouw

STEM Innovation Coordinator
Andrea Duran

Andrea Duran

Music Teacher
Michael Lederman

Michael Lederman

Drama Specialist
Jamil Pura

Jamil Pura

Athletic Director, PE Teacher
Michael Robinson

Michael Robinson

PE Teacher
Kyle-Bryn Samovar

Kyle-Bryn Samovar

Director of Learning Services, Learning Specialist K-5
Ginger Slonaker

Ginger Slonaker

Art Teacher

Support Staff

Pam Bodin

Pam Bodin

Administrative Assistant,         Hot Lunch Manager
Deanne Bray

Deanne Bray

Business Manager
Dana Izenson

Dana Izenson

Webmaster
Barbara Jacobs

Barbara Jacobs

Gesher
Sandra Ramirez

Sandra Ramirez

Facilities
Duy Tran

Duy Tran

Information Technology